Przeczytaj


SZUKAJ:

Czy korekta płci jest zła?

2013-11-05 14:26:58, komentarzy: 0

"Nie ma teologicznych przeciwskazań jesli chodzi o korektę płci" - twierdzi Christina Beardsley,która sama przeszła ten proces i jest 

kapłanem Kościoła Anglii oraz szpitalnym kapelanem.


Zrobiła to po 23 latach swojej dotychczasowej posługi,10 lat temu.Nie ma watpliwości co do tego a co więcej jest to cytat samego byłego arcybiskupa Cartenbury Gearga Careya. Dla wielu chrześcijan a nawet nie-chrześcijan sa to słowa szokujące.Christina posuwa sie jednak krok dalej i twierdzi,że Biblia jako taka jest przyjaźnie nastawiona do osób trans.


Przytacza ona cytaty z Biblii dla poparcia swoich słów:


Księga Izajasza 56 3-5


" 3 Niechże cudzoziemiec, który się przyłączył do Pana, nie mówi tak: "Z pewnością Pan wykluczy mnie ze swego ludu". Rzezaniec także niechaj nie mówi: "Oto ja jestem uschłym 

drzewem". 4 Tak bowiem mówi Pan: "Rzezańcom, którzy przestrzegają moich szabatów i opowiadają się za tym, co Mi się podoba, oraz trzymają się mocno mego przymierza, 5 dam miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne. "


rzezaniec-eunuch


Ten fragment to wizja Boga dana Izajaszowi by przywrócił wiarę swym ludziom.Sąsiadujące rozdziały daja wydźwięk sprawiedliwości i przywitania tych,którzy byli wzgardzeini w obecności Boga.Pomimo,że okreslenie "eunuch" nie pasuje do osób transseksualnych,to w kontekście tym,odnosi sie do tych,którzy byli poza społecznym podziałem płci na kobiet i mężczyzn.W tym fragmencie Izajasza interesujące jest to,że rzezańce są zestawieni z cudzoziemcami jako tymi wzgardzanymi uprzednio.Mozna zatem porównać transfobię z ksenofobią i rasizmem jako brak akceptacji tych,którzy różnią się "od nas"


. "Synowie i córki" ,którzy uprzednio mienili się naturalnymi dziedzicami Królestwa Bożego są zastąpieni cudzoziemcami i eunuchami.Również Jezus wspomina eunuchów jako pozytywny przykład wkroczenia w Królestwo Niebieskie w Mateuszu 19.12 oraz Filip zaprzyjaźnił się,był nauczany i ochrzczony przez etopianskiego eunucha w Dz.Ap.8 27-39.


W Kościele Anglii transseksualiści maja takie same prawo aby wziąć slub jak ludzie cis od 2004 roku kiedy to umożliwiono prawną korektę płci.Podobne zasady tyczą sie swięceń przez ordynację.Pojedyńczy duchowny może odmówic udzielenia ślubu lub święcenia osobie trans na podstawie klauzuli sumienia,jednak musi sie upewnic aby znalazła sie inna osoba duchowna,która to uczyni.Jeżeli ktos ma legalne prawo by zawrzec sakrament to kler nie ma mocy by to powstrzymac jak i nie może wprost spytać czy dana osoba jest transpłciowa.


W Księdze Powtórzonego Prawa 22.5 i 23.1 Starego Testamentu można odnaleźć przesłanie "antytransowe" jednak zawsze powinno zestawiać się je z "przyjaznymi" cytatami wyżej aby wyłuskać pełnię obrazu oraz jako zakaz praktykowania prastarych religii.


Należy podkreślic,ze Kościół Anglii cechuje bardzo duża otwartość na osoby transpłciowe generalnie.

 
Kategorie wpisu: AKTUALNE
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!